top of page

Legendy ze života svaté Rity z Cascie 1414-1457

Podivný vstup do kláštera I

Podivný vstup do kláštera I

Je pokojná květnová noc roku 1414. Roccaporena spí a Rita je vzhůru a modlí se, když slyší zaklepání na dveře. Ještě jednou někdo klepe na dveře. Sebere odvahu, otevře a vidí tři postavy před kterými instiktivně padá na kolena. Jsou to tři zvláštní světci, které uctívá – Jan Křtitel, Augustín, a Mikuláš z Tolentina, a nařídí jí následovat je.

Podivný vstup do kláštera II

Podivný vstup do kláštera II

Rita je následuje nezvyklou cestou přes skály a příkopy, sotva si všímajíc hrubé a nerovné země, ale brzy ucítí lahodnou vůni ve vzduchu a slyší zpěv ptáků, zatímco hvězdy stále svítí na tmavých hřebenech hor! Svatí ji vedou do Cascie, i když je stále ještě noc, otevřou jí vstupní bránu do kláštera a zmizí!

Rita po trojím církevním

Rita po trojím církevním

odmítnutí Božím zásahem podivně vstupuje do kláštera. Již nikdo nic nenamítá. Zde prožije přes 40 let v nejchudších podmínkách a jejím přáním je obývat celu bez okna.

Pouze v historickém (dobovém)

Pouze v historickém (dobovém)

kontextu se může nalézt vysvětlení legendy o vinném kmeni, jedné z nejmilejších a nejoblíbenějších, které popisují život svaté Rity. Takto ji popisuje jeden z jejich prvních životopisců, fra Cavallucci: „Jednou chtěla ctihodná matka abatyše vyzkoušet poslušnost blažené Rity, a tak ji nechala po velmi dlouhý čas zalévat suchou rostlinu...

Suchá réva

Suchá réva

jenž se nacházela na jejich zahrádce, a Rita ji ráda a trpělivě zalévala. Neví se, který další životopisec přidal vyprávění o tom, že tato rostlina pak vykvetla, ale zdá se, že tato legenda není starší než dvě stě let.

Stigma. Byl Velký pátek roku 1442.

Stigma. Byl Velký pátek roku 1442.

Kazatel, Fra Giacomo, při své řeči zvedl oči k nebi a zazpíval: "Fac me plagis vulnerari, fac mi cruci inebriare et cruore Filii." Tyto slova o utrpení Pána Ježíše hluboce zasáhly srdce Rity a po návratu do kláštera, modlíc se před křížem Spasitele, Rita plná lásky požádala Ježíše, aby jí dovolil mít podíl na Jeho utrpení alespoň částečně.

Slova fra Cavalluciho:

Slova fra Cavalluciho:

"Modlitba Rity byla tak často Pánem vyslyšena, když v ní o něco prosila, že jí přicházely žádosti o modlitby a pomoc i ze vzdálených míst a všichni dostali, zač prosili a byli spokojeni."

Ve vyhlášeném roce 1450

Ve vyhlášeném roce 1450

milostivého léta se v Římě konala slavnost - svatořečení Bernardina Sienského. Rita, bezmála sedmdesátiletá, žádala jako i její spolusestry o svolení k cestě. Abatyše jí cestu rozmlouvala kvůli ráně na čele. Hlavní příčinou byl ale nesnesitelný zápach šířící se z rány. Rita pochopila a opět se uchýlila k Ježíši vroucnou modlitbou, aby bolesti ponechal, ale ránu šířící zápach po dobu cesty a slavnosti zacelil. Náš Spasitel prosbě vyhověl, takže Rita se vydala na cestu z Cascie do Říma.

Pouť do Říma roku 1450

Pouť do Říma roku 1450

Rita se vydala na cestu z Cascie do Říma s bosýma nohama. Legenda praví, že Rita se na cestě zbavila i poslední finanční rezervy - peníze vyhodila z právě přecházejícího mostu do řeky. V Římě se opět setkala s kazatelem Fra Giacomo. Po návratu do Cascie se jí rána opět otevřela.

Vykvetlá růže v zimě

Vykvetlá růže v zimě

V jeden lednový den již nemocná Rita požádala svou příbuznou, která jí přišla naštívit do kláštera, aby jí ze zahrady starého domu v Roccaporeně přinesla růži. Růži příbuzná našla a donesla do kláštera, kde jí Rita úctivě políbila a ze srdce děkovala Pánovi za projevený dar Jeho lásky k ní.

Zázrak s fíky

Zázrak s fíky

O několik dní později od zázraku s růží Rita požádala o dva fíky ze zahrady starého domu. Zralé fíky vysely na bezlistém stromu fíkovníku tak, jak Rita řekla. Fíky jí tak dodaly potřebnou sladkost pro dopití hořkého kalichu utrpení.

Rita Matku Boží

Rita Matku Boží

natolik milovala, že v předvečer mariánských svátků mnoho postila. Tři dny před smrtí se jí zjevil božský Spasitel se svou Matkou, která jí slíbila zůstat spolu s ní a s jejími svatými patrony v její poslední hodině.

Tělo se po smrti změnilo,

Tělo se po smrti změnilo,

stigma na čele zazářilo jako ohnivý rubín, zápach nahradila libá vůně a její celou se nesly nebeské melodie. Stará a ctěná tradice zaznamenává, že zvony kláštera okamžitě začaly vyzvánět bez pomoci lidských rukou. A rázem všichni vědeli, co to znění zvonů znamená - ohlašovaly smrt pokorné a Bohu oddané augustiniánky.

Neuplynul den po smrti

Neuplynul den po smrti

a neúnavná Rita vykonala další ze svých pomocí. Místní mistr tesař - Francesco Barbari, zvaný Cesco - byl požádán sestrami řádu sv. Augustina, aby zhotovil rakev pro právě zesnulou sestru Ritu. Sestry ho našly doma nemocného, zesláblého a nemohoucího hýbat rukami. Přislíbil, že rakev vyrobí, pokud bude uzdravený na přímluvu sestry Rity. Stalo se a on vyrobil rakev kam uložili její tělo.

O tři dny později,

O tři dny později,

Domenico Angeli, notář z Cascie, zaznamenal jedenáct zázraků, které se udály po smrti světice.

Dnes je její tělo uloženo ve

Dnes je její tělo uloženo ve

skleněné uzavřené rakvi a je pořád zachované. Je veřejně známo, že její tělo bylo v různých pozicích, stejně jako její oči se otevírají a zavírají bez pomoci. Její tělo se také vznáší - levituje - zvláště na její svátek - 22.5. Mnoho zázraků je přisuzováno i oleji z lampy u hrobu svaté Rity z Cascie.

Na náměstí svatého Petra

Na náměstí svatého Petra

v Římě se schází poutníci z celého světa v sobotu 20.5.2000. Italská policie přivezla ostatky svaté Rity z Cascie u příležitosti stého výročí kanonizace a papež Jan Pavel II. vítá významnou poutnici, která se ve slavnosti s pozemskými poutníky a jejich modlitbami připojí z nebe.

Po staletí se věřilo,

Po staletí se věřilo,

že její manžel byl hrubý a mýtus pochází z chybného výkladu básně na dřívější dřevěné rakvi. Text básně bylo těžké číst, protože byl zakryt kouřem ze svíček, které u rakvi hořely po staletí. Když rakev byla renovována, bylo zjištěno, že slova nebyla o hrubém manželovi, ale spíše o bolesti ze stigmatu, které přijala jako řeholnice a nosila tuto pečeť Lásky dlouhých 15 let.

bottom of page